Lennon Wall Ride

Lennon Wall

Lennonova zeď nebo zeď Johna Lennona je zeď v Praze v České republice. Od 80. let byla tato kdysi typická zeď plná grafitů inspirovaných Johnem Lennonem, textů z písní Beatles a návrhů souvisejících s místními a globálními příčinami.

Na malém a odlehlém náměstí naproti francouzskému velvyslanectví byla zeď od 60. let zdobena milostnými básněmi a krátkými zprávami proti režimu. Po atentátu na Johna Lennona v roce 1980, kdy neznámý umělec namaloval jediný obraz písničkáře a některých textů, získal první vyznamenání spojené s Johnem Lennonem, symbolem svobody, západní kultury a politického boje.

Zeď neustále prochází změnami a původní portrét Lennona se dlouho ztrácí pod vrstvami nové barvy. I když byla zeď znovu vymalována úřady, do dalšího dne byla opět plná básní a květin. Dnes zeď představuje symbol globálních ideálů, jako je láska a mír.

22 dubna 2019, v den Země, akční skupina Extinction Rebellion překreslila celou zeď slogany požadujícími akci české vlády v oblasti změny klimatu. „KLIMATICKÁ NOUZE“ byla namalována velkými tiskacími písmeny, která v českém jazyce zní „klimatická nouze“. Členové veřejnosti byli vyzváni, aby během procesu přidávali své vlastní zprávy, což vedlo k výzvám k akci namalovaným v několika jazycích. Byl také namalován obří obraz lebky. Překreslení bylo provedeno způsobem, který umožňoval zahrnout některá ze stávajících uměleckých děl na novou zeď.

Dne 4. srpna 2019 bylo oznámeno, že zeď bude sledována kamerovým systémem, aby blokovala „protiprávní graffiti“ a bojovala s pruhy turistů, kteří kolem ní procházejí každý den.